Hírek

10 dolog, amire mindenképp ügyelj, ha új mozgásformát keresel!

2020.08.06 13:53
10 dolog, amire mindenképp ügyelj, ha új mozgásformát keresel!

Mozogni, csak azért mert muszáj, vagy mert tényleg szeretnéd? Mit és mikor, és hogyan? Ha új sportot iktatnál be életedbe, erre a 10 dologra mindenképp ügyelj, hiszen csak így érhetsz el vele sikereket! 

Összegyűjtöttük azt a 10 tényezőt, amire mindenképp érdemes ügyelned, ha életmódodba most iktatnád be a sportot – vagy valami új mozgásformát szeretnél kipróbálni.

 

1.    Legyen motivációd, ne azért mozogj, mert „kell”

A testmozgás megkezdésének okai alapvető fontosságúak abban, hogy fenntartjuk-e. Túl gyakran a társadalom erőlteti a testmozgást és az egészséges életmódot, a rövid távú motiváció: bűntudat és szégyen bevonásával. Az olyan jellegű célok sem segítenek, mint a „le akarok fogyni”, „össze kell szednem magam”. Sikeresebbek leszünk, ha az azonnali pozitív érzésekre összpontosítunk, mint például a stressz csökkentésére, a megnövekedett energiára és a barátokra. Az egyetlen módszer, amikor a testmozgáshoz rendelt időt rangsoroljuk, az az, ha valami haszonnal jár, amely valóban meggyőző és értékes mindennapi életünkben.

 

2.    Csak szépen fokozatosan

Személyi edzők szerint a fitneszre jellemző tipikus újévi megközelítés veszélye az, hogy az emberek mindent egyszerre és azonnal akarnak - változtatják meg étrendjüket, kezdenek edzeni, abbahagyják az alkoholfogyasztást és a dohányzást - és néhány héten belül elveszítik motivációjukat, vagy belefáradnak. Ha még nem vagy formában, akkor az időbe telik. Csinálj súlyzós edzéseket hetente egyszer (legfeljebb kétszer), lassú kocogással, úszással,gyors sétákkal vagy valamilyen szórakoztató mozgásformával kombinálva – plusz két vagy három pihenőnap, legalább az első hónapban.

 

Szórakoztató mozgásformának kifejezetten ajánljuk a trambulinozást, amely otthonodban is végezhető – ráadásul tényleg, még soha, senkit nem láttunk úgy ugrálni a trambulinon, hogy közben ne mosolygott volna. Ráadásul ez egy hihetetlenül hatékony kalóriaégető mozgásforma is, és az ízületeket is kíméli. 

 

Trambulin vásárlásért kattints IDE, meglátod, ezt nem fogod megbánni. 

 

3.    Tedd szokássá a mozgást

Amikor elkezdesz futni, fárasztó lehet mindenre figyelni - hol vannak a cipőid? A vizes palackod? Melyik utat fogod megtenni? Egy idő után, a tevékenységhez már nem kapcsolódnak ilyen aggodalmak, rutinná válik. A rendszeres testmozgás és az arra való tervezés elősegíti a fenntartható viselkedést. A hiányzó munkamenetek nem.

 

4.    Tervezd meg és rangsorold a tevékenységeid

Mi van, ha nincs időd edzeni? Sok ember számára, akik két munkát végeznek, vagy kiterjedt gondoskodási felelősséggel tartoznak, ez kétségtelenül igaz, de valóban igaz ez rád is? Lehet, hogy csak prioritások kérdése, és mindenképp javasolt a tervezés. Az első az „akciótervezés”, ahol megtervezed, hogy hol, mikor és hogyan fogod megtenni az adott dogot, és megpróbálod  betartani. A második típus a „megküzdési tervezés”: olyan dolgok előrejelzése, amelyek képesek utunkba állni és elkészíteni egy tervet a motiváció újbóli ösztönzésére. A legtöbb ember nem ad önmagának engedélyt az önellátó viselkedés, például a testmozgás prioritásainak meghatározására.

 

5.    Gyorsan, célratörően

Az edzésnek nem kell egy órát tartania. Egy jól felépített 15 perces edzés is lehet valóban eredményes, ha megfelelően csináljuk. 

 

6.    Ha nem működik, válts

Egy esik az eső, nem futsz, és emiatt bűnösnek érzed magad. Ez az érzelmek és a bizalom hiányának kombinációja, amely arra a pontra vezet, hogy ha az emberek néhányszor kudarcot vallanak, akkor azt gondolják, hogy ez a teljes projekt kudarca. Ne feledd, hogy bármikor visszatérhetsz a pályára.

 

Ha a korábbi testmozgási rendszerek nem működtek, ne verd át magad, és ne próbáld meg újra és újra - csak próbáljon ki valami újat. Hajlamosak vagyunk arra a gondolkodásmódra, hogy ha nem tudunk lefogyni, magunkat hibáztatjuk. Ha azonban ezt megváltoztatod: "Ez a módszer nem működik értem, próbáljunk ki valami mást", van esély arra, hogy jobb lesz számodra, és megakadályozza, hogy magad hibáztasd, ami nem segít. 

 

7.    Eddz otthon

Nem kell komplex felszerelés az otthoni edzéshez.
A nappaliban könnyű elvégezni az edzést, ahol váltakozhat a láb és a kar gyakorlat között. Ha hat vagy nyolc gyakorlatot hajtasz végre, akkor a felső és az alsó test közötti mozgás elég erős anyagcsere-emelkedést és kardiovaszkuláris edzést eredményez. Ezek csak 15-20 percet vesznek igénybe, és például a tricepsz edzéshez mindössze egy székre van szükség.


8.    Szeresd önmagad

Az egyéni motiváció - vagy ennek hiánya - csak a nagyobb kép része. A pénz, fáradtság, depresszió, munkahelyi stressz vagy betegségek mind hatással lehetnek a fizikai aktivitásra. Ha sok támogatás van körülötted, akkor könnyebb lesz fenntartani a fizikai aktivitást. Ha az ország bizonyos részén élsz, akkor sokkal kényelmesebb lehet szabadtéri fizikai tevékenységeket végezni, mint másokban. Probléma az a következtetés, hogy az emberek, akik nem kapnak elegendő fizikai aktivitást, csak hiányzik a motiváció.

 

Legyél reális! Ne erőltesd magadra a heti 5 edzést, kezdj elérhető célkitűzésekkel a munkával és a családdal kapcsolatos szükségletekkel, mert ha túl nagy célokat tűzöl ki, akkor kudarcot vallasz, és csalódottságot fogsz érezni. 

 

9.    Ne hagyatkozz az akaraterőre

Ha valamilyen erőfeszítésre van szükséged, akkor nem igazán akarod majd csinálni. Ehelyett gondolj a testmozgásra azzal kapcsolatban, hogy miért csináljuk, és mit akarunk elérni a testmozgással. Hogyan profitálhatok belőle? Hogyan érzem magam, ha mozgok?

 

10.    Jutalmazd meg magad

Minden sikeres edzés, egy lépéssel közelebb visz a célodhoz! Dicsérd meg magad mert sikeresen teljesítetted, szerezz örömöt apró jutalmakkal. Természetesen ne egy szelet torta legyen az a kedvenc cukrászdádból – de ha már sikerült egy ruhaszámot lefaragni, akkor irány a butik vagy kedvenc webshopod! Meglátod, hatalmas erőt ad, ha az eredmény látványossá válik.

argep.hu simplepay_hu