Hírek

Így válassz tökéletes súlyzókat az erőedzéshez

2022.06.22 09:46
Így válassz tökéletes súlyzókat az erőedzéshez

Akár nagyobb izmokra vágysz, akár fogyni szeretnél, vagy csak általános fittségedet fejlesztenéd, nagyon fontos, hogy edzéseid során a megfelelő súlyzókat használd gyakorlataidhoz.

Ha látványos eredményeket akarsz, akkor kihívások elé kell állítanod magadat. Ehhez olyan súlyzókra lesz szükséged, amik kellően megerőltetik izmaidat, és arra késztetik őket, hogy hozzászokjanak ehhez a terheléshez – tehát megerősödjenek. Na persze, azzal sem vagy előrébb, ha túl nehéz súlyzókkal próbálsz meg edzeni, hiszen ezekkel lehetetlen helyes technikával végigcsinálni a gyakorlatokat, és akár még meg is sebesülhetsz miattuk.


Habár nincsenek konkrét súlytartományok, amik mindenki számára megfelelnének, vannak bizonyos általános elvek, amelyek segíthetnek megkönnyíteni a tökéletes súlyzók kiválasztását edzéseidhez. Íme néhány hasznos tanács ehhez, IDE kattintva pedig súlyzó kínálatunkat érheted el, ha már megvan milyet szeretnél vásárolni. 

 

1. Az utolsó néhány ismétlés érezhetően megterhelő kell legyen (de még így is végig kell tudnod csinálni őket helyes technikával)

Ez némi kísérletezést igényel majd, de csak egyszer kell megtalálnod a tökéletes pár súlyzót – utána mindig tudni fogod, hogy melyikekhez nyúlj, ha edzeni szeretnél.


A legjobb módszer végigcsinálni egy 12-es sorozatot egy egyszerű gyakorlatból, és megfigyelni, hogy mennyire megy könnyen az utolsó néhány ismétlés. Ha az utolsó ismétlések megterhelnek, de meg tudod őket csinálni a helyes technikával, akkor megtaláltad a súlyzódat. Ha képtelen vagy rendesen folytatni az ismétléseket, mielőtt befejeznéd őket, akkor a súly túl nehéz.


Ha pedig a súly túl nehéz, akkor az a helyes technika rovására mehet, ami fokozza a sérülések veszélyét.

 

2. Az sem jó, ha nem kell erőlködnöd az utolsó néhány ismétléssel

Ha különösebb megerőltetés nélkül végig tudod pörgetni az egész sorozatot (helyes technikával), és még kényelmesen tudnád folytatni is azt, akkor a választott súlyzód túl könnyű. Mindenképpen fontos, hogy már a sorozat első ismétlésétől érezd az ellenállást, és a végére kellően megterheld magadat vele. Ha úgy érzed, hogy bőven tudnád tovább is csinálni az ismétléseket a 12. után, akkor válassz nehezebb súlyzót.

 

3. Vedd figyelembe, hogy milyen gyakorlatot szeretnél csinálni

A súlyzó tömegét azokhoz az izmokhoz kell igazítanod, amiket meg szeretnél edzeni. Ha például farizmaid nagyon erősek, akkor valószínűleg nehezebb súlyokat is fel tudsz emelni egy felhúzás vagy egy súlyzós guggolás közben. Ha azonban tárogatással próbálod megedzeni a vállaidat, akkor valószínűleg könnyebb súlyzókat kell használnod, hiszen ilyenkor egy kisebb és kevésbé erős izomcsoportot veszel igénybe.
Vedd tehát figyelembe, hogy milyen gyakorlatokat tervezel csinálni, és válassz hozzájuk megfelelő súlyzókat a fent részletezett módszerrel.

 

4. A súly típusa sem mindegy

Erőedzéseid során többféle súlyt (kézi súlyzók, súlyzórudak, homokzsákok, kettlebell-ek stb.) is használhatsz, és ez szintén fontos szempont abban, hogy a különböző gyakorlatokhoz milyen tömegű súlyokat kell majd választanod.


A funkcionális, kevésbé stabil súlyzókból például meglehet, hogy könnyebbeket kell majd használnod. Az instabil itt a súlyzó egyenetlen súlyelosztására utal. Egy kézi súlyzó súlya például egyenlően elosztott a két végén, addig egy homokzsák súlypontja folyamatosan ide-oda csúszik majd, miközben használod.
Az instabil súlyok jobban igénybe veszik az izmokat. Éppen ezért egy 10 kilós kézi súlyzó emelgetése talán nem okoz majd problémát, de még egy 5 kilós homokzsák is feladhatja a leckét.

 

5. Figyelj oda a testedre

Akár 2 akár 20 kilós súlyzókkal próbálsz edzeni, minden attól függ, hogy tested mikre képes jelenlegi állapotában. Ha csak most kezdesz el edzeni, akkor érdemes lassan fokozni a terhelést egyre nehezebb súlyokkal, és inkább a helyes technika begyakorlására koncentrálni.


Ha úgy érzed, hogy készen állsz a keményebb kihívásokra is, akkor elkezdhetsz nehezebb súlyzókkal kísérletezni, de fontos, hogy meglegyenek az alapok (a helyes technika).


Ha az edzések után néha fájnak az izmaid és úgy érzed, hogy pihenned kéne, akkor mindig hallgass a testedre, és legközelebb talán egy valamivel könnyebb pár súlyzót kezdj el emelgetni. Még az sem kizárt, hogy egy edzés során kell kísérletezned eltérő súlyokkal, hogy megtaláld a megfelelőket számodra a különböző gyakorlatokhoz.


De a biztonság és az eredményes edzések érdekében mindig megéri kísérletezni.


Ne feledd továbbá, hogy a „könnyű” vagy „nehéz” mindig azt kell jelentse, hogy neked könnyű vagy neked nehéz. Ne próbáld leutánozni a barátodat, aki már évek óta jár edzeni. Ami neki pihekönnyű, az neked jó eséllyel még túl nehéz lesz. De ne aggódj emiatt – haladj a saját tempódban!

argep.hu simplepay_hu