Hírek

Mekkora súlyzót használjak az edzéshez?

2022.03.28 14:29
Mekkora súlyzót használjak az edzéshez?

Nem csak a kezdő, hanem a haladó súlyemelők is gyakran tűnődnek azon, hogy vajon milyen tömegű súlyokat kellene használniuk az edzéseik során. Ez egy nagyon fontos kérdés, hiszen, ha szeretnéd hatékonyan és sérülésmentesen elérni fitneszcéljaidat, akkor ehhez a kifejezetten számodra ideális súlyokra lesz szükséged.

Hogy kideríthesd, mi lenne a megfelelő súly edzéseidhez, több szempontot is figyelembe kell venned, úgymint korodat, nemedet, hogy mennyire vagy jelenleg edzett, illetve persze, hogy milyen fitneszcélokat szeretnél elérni. Ha pedig megtaláltad a Neked való súlyt, IDE kattintva meg is veheted bővíthető súlyzószett formájában, hogy később növelhesd a terhelést! 

 

Milyen nehéz súlyzót érdemes használni?

Mindenképpen muszáj lesz kísérletezned egy keveset a különböző súlyokkal, hogy rátalálj a neked megfelelőre. Ha túl könnyű súlyzót használsz, akkor nem terheled meg eléggé izmaidat, hogy megerősödjenek. Ezzel szemben, ha túl nehéz súlyzót próbálsz emelgetni (ezt abból veheted észre, hogy az egész testeddel próbálod lendíteni a súlyt a karjaid helyett), akkor könnyedén túlterhelheted magad, és lesérülhetsz.


Ahhoz, hogy rátalálj az ideális súlyra, és tudd, hogy mikor állsz készen a nehezebb súlyok emelgetésére, az alábbi három szabályt kell észben tartanod:
• Tanuld meg a helyes súlyemelési technikákat
• Figyelj oda rá, hogy mit üzen tested
• Mindig töltsd ki az edzésre félretett időt – ne siesd el, de ne is pihenj túl sokat két gyakorlat között

 

Egy 10 gyakorlatos edzésterv, amely minden gyakorlatot 3x10-es sorozatokban ír elő egy remek kiindulópont lehet fitneszcéljaid eléréséhez. Ha szeretnéd kiválasztani az ideális súlyzókat egy-egy konkrét gyakorlathoz, akkor az alábbi szempontokat kövesd:


1. Válassz egy olyan súlyzót, amivel az első 10 ismétlést közepes megterheléssel tudod elvégezni. A 10. ismétlés végére már érezned kell, hogy nehezebben megy a gyakorlat, de még képes kell légy folytatni a sorozatot helyes technikával. Ha ez túl nagy kihívásnak bizonyul, válassz egy gyengébb súlyzót.

2. A sorozatok között legalább 30, legfeljebb pedig 60 másodpercet pihenj.

3. A harmadik sorozat tizedik ismétlésekor már érezhetően nehezen kell, hogy menjen a gyakorlat, de még be kell tudd fejezni a sorozatot nyögések nélkül és helyes technikával. Ez az ideális intenzitás, amit fenn kell, hogy tarts, akár újoncként, akár tapasztalt súlyemelőként edzel.

 

Tűzd ki a céljaidat

A legelső feladatod eldönteni, hogy milyen célokat szeretnél elérni a súlyzós edzéseiddel. Ez lehet erősítés, az általános fittség fejlesztése, vagy az izomtömeg növelése. Minden célhoz eltérő számú sorozatot és ismétlést kell majd végezned, és összességében más heti edzéstervre lesz szükséged.


Lássuk tehát a gyakori célokat, és a hozzájuk tartozó ideális heti edzésterveket:

 

Az általános fittség fejlesztése vagy megtartása

Ha még kezdő vagy, vagy talán meglévő fittségedet szeretnéd megtartani, akkor 3 sorozatot próbálj végigcsinálni, 8-12 ismétléssel. Tehát olyan súlyzóra lesz szükséged, amivel 3x8-12 ismétlést tudsz elvégezni helyes technikával a nélkül, hogy túlzottan meg kellene erőltetned magadat.


Vezess be egy edzést heti 2-3 alkalommal, amely során megcélzod tested összes izmát (csípő, lábak, has, mell, hát, vállak, karok).

 

Az izmok erősítése

Ha erősebb izmokat szeretnél, akkor a legjobb eredmények érdekében vezess be 2-5 db 3-5 ismétléses sorozatot, amikhez nehezebb súlyt használsz. Az erősítés alapelve a rövidebb sorozatok nehezebb súllyal, amelyek során minden ismétlés érezhetően igénybe veszi az izmaidat.


Ahhoz, hogy biztonságosan és hatékonyan erősíthesd így izmaidat, érdemes előbb egy alapvető fittséget szerezni, és csak utána elkezdeni nehezebb súlyokkal kísérletezni. Így egyrészt könnyebb súlyokkal sajátíthatod el a helyes technikát, másrészt szervezeted hozzászokhat a terheléshez.


Próbálj hetente 2-4 erőedzést beiktatni, és ügyelj rá, hogy mindig tarts legalább egy pihenőnapot két edzés között. Ez elengedhetetlen, ugyanis izmaidnak regenerálódniuk kell, hogy megerősödhessenek.

 

Nagyobb izmok

Ha nagyobb izmokra vágysz, akkor ehhez a nehezebb súllyal végzett rövidebb sorozatok, illetve a közepes súlyokkal végzett hosszabb sorozatok is jó kiindulópontok. A legfontosabb azonban az, hogy idővel fokozatosan növeld mind a sorozatok, mind az ismétlések számát, amelyeket az egész hét során eloszthatsz edzéseid között.


Kezdők számára 1-3 sorozat javasolt 8-12 ismétléssel, mérsékelt súllyal (az 1RM 70-85%-ával). A már haladóbb edzésre vágyók 3-6 sorozatot is végezhetnek 1-12 ismétléssel, nagyobb megterheléssel (az 1RM 70-100%-ával).


Izomcsoportonként 12-28 sorozatot próbálj elvégezni hetente, amelyet 3-5 napra osztasz el.

 

Mi az az 1RM?

Az 1RM az egy ismétléses maximum rövidítése. Ez azt legnagyobb tömeget jelöli, amelyet képes vagy egy adott gyakorlat egy ismétlése során megemelni. Az interneten számos 1RM kalkulátort találsz, amik segítenek kiszámítani a te személyes 1RM-edet.

 

Ügyelj a helyes technikára

Súlyemelés során kevesen figyelnek oda rá, hogy mennyire veszik igénybe testüket a mozdulatok elvégzéséhez. Ez sajnos súlyosan csökkentheti az edzés hatékonyságát, hiszen épp az lenne a cél, hogy a különböző izomcsoportok önállóan mozogjanak, és ne kapjanak segítséget más izmoktól.


Súlyemeléskor mindig fontos, hogy elkülönítsd a gyakorlat mozdulatait. Ha az egész testedet mozgatod, akkor nem az izmaiddal, hanem a lendülettel mozgatod a súlyokat. Az erőkifejtés így szétoszlik az izmaid között a helyett, hogy egy vagy egy csoport izom edződne meg.
Ilyenkor van az, hogy az emberek nyögni kezdenek a sorozatok közben vagy elejtik a súlyzóikat. Ez nem csak veszélyes, hanem zavaró is az edzőtermet használók számára.
Mindezt úgy kerülheted el, hogy a megfelelő súlyokat használod gyakorlataidhoz.

Mindemellett fontos, hogy ügyelj a helyes technikára. Tartsd egyenesen a hátadat, húzd ki a vállaidat, legyen egyenes a csípőd, feszítsd be a hasadat, a nyakad és a fejed pedig lazítsd el, de tartsd megemelve. Ez segít elkerülni a sérüléseket, illetve biztosítani, hogy a gyakorlatok során a megfelelő izmokat vedd igénybe.

 

Mikor érdemes nehezebb súlyokra váltani?

Ha úgy érzed, hogy az utolsó ismétlés sem terhelt meg igazán, akkor előfordulhat, hogy nehezebb súlyra lesz szükséged.


A progresszív túlterhelés az edzések egyik legalapvetőbb koncepciója, ami egyszerűn azt jelenti, hogy idővel egyre nehezebb súlyokat kell használnod a gyakorlatokhoz, mert tested fokozatosan hozzászokik majd az épp használt terheléshez.


Ha túl sokáig ugyan azokkal a súlyokkal edzel, akkor egy bizonyos pont után nem fogsz jutsz majd közelebb céljaidhoz, csupán a meglévő szintedet tartod majd meg.


Ha a következő súlyzó túl nehéznek bizonyul, az aktuális viszont már nem jelent elég kihívást, akkor kétféleképpen oldhatod meg a progresszív túlterhelést:
• Használj nehezebb súlyzót, de kevesebb ismétlést végezz egy-egy sorozat közben (amíg hozzá nem szoksz, és utána válts a szokásos sorozatokra).
• Használd a meglévő súlyzódat, de végezz több ismétlést egy-egy sorozat közben (például 12-15-t).

argep.hu simplepay_hu