Hírek

Így válassz súlyokat erőedzéshez

2020.11.18 09:37
Így válassz súlyokat erőedzéshez

Akár feszesebb izmokra vágysz, akár szeretnél ledobni néhány felesleges kilót, vagy bármilyen más testedzési ambícióid vannak, céljaidat csak úgy érheted el, ha erőedzéseidhez a megfelelő súlyokat használod.

Ha igazi eredményekre vágysz, akkor rendszeresen kihívás elé kell állítanod magadat. Az erőedzésekben ez úgy érvényesül, hogy mindig olyan nehéz súlyokat kell használnod, amelyek kellően megerőltetik izmaidat, hogy azok kénytelenek legyenek alkalmazkodni a termeléshez – tehát erősödni. Na persze van annak a bizonyos lónak egy másik oldala is, hiszen ha a súlyok túl nehezek, akkor nem tudod majd megfelelő testtartással végezni a gyakorlatokat, ami nem hogy nem hatékony, de még balesetveszélyes is lehet.

 

Természetesen mindez egyéntől függő, de némi iránymutatás gyanánt összegyűjtöttünk egy pár hasznos tippet, amik segíthetnek kiválasztani a számodra megfelelő (nem túl nehéz, nem túl könnyű) súlyzókat!

 

A legkeresetebb súlyzótípusainkat itt találod:

- kézisúlyzók

- komplett bővíthető súlyzószettek

- kettlebell súlyok

1. EGY JÓ SÚLYZÓ UTOLSÓ NÉHÁNY EMELÉSÉVEL MEGSZENVEDSZ MAJD

Ez némi kísérletezést igényel majd, de ha rátalálsz a megfelelő pár súlyzóra, akkor onnantól kezdve tudni fogod, hogy milyen szinten vagy, és hová fejlődhetsz tovább.

 

Szóval honnan tudod, hogy elég nehéz egy súly számodra? Ha egy súlyemelő sorozat utolsó néhány emelése már nagyon keményen megterhel, és úgy érzed, hogy abba kell hagynod, mert az utolsó 3-4 már nem fog menni, akkor megtaláltad az igazit.

 

Fontos azonban észben tartani, hogy a tökételes tömegű súlyzóval úgy kell tudnod megcsinálni azt az utolsó néhány emelést, hogy ne kelljen engedned a megfelelő testtartásból hozzá. Ez egy igen kényes egyensúly a megterhelő kihívás és a helyesen végzett súlyemelés között, de ez az, amit meg kell találnod.

 

Ha az utolsó néhány emelés már csak úgy meg, hogy meg kell törnöd a megfelelő testtartást emelgetés közben, akkor az a súlyzó (még) túl nehéz számodra. Ha pedig egy súly túl nehéz, akkor könnyedén lesérülhetsz az emelgetése közben, vagy olyan izmokat mozgathatsz meg a gyakorlatokkal, amiket nem szeretnél éppen.

 

2. HA EGY SÚLYZÓ NEM TERHEL MEG, AKKOR TÚL KÖNNYŰ

Ha gond nélkül ledarálod azt a 12 emelést egy sorozatban, és úgy érzed, hogy bőven rá tudnál dobni párat, akkor bőven túl könnyű súlyzót használsz. Lehet, hogy megérzed, hogy mozogtak az izmaid, és talán még égő érzést is tapasztalhatsz karjaidban, de ezek még nem jelentik azt, hogy eléggé megterhelted magad.

 

Egy igazán jó súlyzó terhelését már a legelső emeléskor megérzed, és, mint említettük, az utolsó néhány emelés már komoly kihívást jelent majd.

 

3. NEM MINDEGY, HOGY MELYIK GYAKORLATHOZ MILYEN SÚLYZÓT HASZNÁLSZ

Fontos, hogy megfelelő súlyzókat válassz a megdolgoztatni kívánt izmokhoz. A farizmok például nagyon erősek, szóval ezeket komolyabb súlyzókkal is megterhelheted, de ha a vállad hátsó izmairól van szó, akkor kisebb könnyebb érdemes használni, mert ott egy kisebb, gyengébb izomcsoportot célzol meg.

 

Válassz tehát olyan súlyzókat, amik kellően megterhelik a megcélzott izmokat, persze anélkül, hogy fel kellene áldoznod a megfelelő testtartást.

 

4. A SÚLYOK TÍPUSA IS SZÁMÍT

Erőedzéseidhez többféle súlyt is használhatsz (egykezes súlyzókat, súlyzórudakat, homokzsákokat, kettlebelleket, stb.) a szerint, hogy mekkora megterhelést szeretnél egy adott gyakorlat során. Például lehet, hogy lesznek olyan gyakorlatok, ahol könnyebb, funkcionálisabb, instabil súlyokra lesz szükséged. Az „instabil” ez esetben a súlyzóeszköz súlyeolsztására utal.

 

Egy szimmetrikusan megpakolt súlyzórúd például stabilnak számít, mert mindkét végén ugyan annyi súly van. Ezzel szemben egy homokzsákban folyamatosan ide-oda mozog a homok, így a súlypontja is változik, ahogy használod. Az instabil súlyok (pl. homokzsákok) használata közben folyamatosan ügyelned kell az egyensúlyra, így izmaid is keményebben dolgoznak majd.

argep.hu simplepay_hu