Hírek

Így tartsd melegen otthoni edzőtermedet

2020.10.27 09:15
Így tartsd melegen otthoni edzőtermedet

Ahogy az év lassan a végéhez közeledik, a kinti hőmérsékletek is csökkenni kezdenek. Mivel sokan otthonuk fűtetlen helységeiben rendezik be otthoni edzőtermüket (pl. a garázsban vagy szuterénban), egyre fontosabbá válik a terem fűtése és melegen tartása.

 

Ha szeretnéd a fagyos, téli hónapok során is folytatni edzésprogramodat otthoni edzőtermedben, akkor a következő cikk neked szól!

A sérülések elkerülése

Egy hideg edzőterem nem csak kellemetlen, hanem egész egyszerűen veszélyes is lehet. A hideg levegő hatására az izmok feszesebbé válnak, ezét fontos, hogy edzés előtt alaposan bemelegíts. Persze ez minden edzés és megterhelő fizikai aktivitás előtt szükséged, de ha tudod, hogy hidegben fogsz edzeni, akkor egyszerűen nélkülözhetetlen!

 

Na persze, ez a cikk nem arra próbál rávezetni, hogy fagyos körülmények között végezd kedvenc gyakorlataidat, szóval lássuk, hogy hogyan fűtsd be és tartsd melegen otthoni edzőtermedet!

 

1. Fektess le megfelelő padlózatot

A cement az egyik legrosszabb padlóanyag otthoni edzőtermedbe, ugyanis ha egyszer lehűl, akkor tavaszig nem fog visszamelegedni – egy hideg padló pedig rövid időn belül lehűti majd az egész helységet. Ha mindez nem lenne elég, minden ugyan olyan hideg lesz, ami hozzáér a padlóhoz. A padod, a súlyzóid, stb. A cementpadló lényegében egy óriási mélyhűtőt csinál otthoni edzőtermedből.

 

A legjobb megoldás a cementet rendes padlóra cserélni, ami nem csak az edzésekre ideális, hanem jól is szigetel, ám ezt is érdemes a célnak megfelelő burkolattal ellátni. Egy tatami szőnyeg, másnéven puzzle szőnyeg segítségével kényelmes, biztonságos és meleg bázist alakíthatsz ki az otthoni edzőtermedből! 

 

2. Szigetelj

Nézz szét otthoni edzőtermedben, és ha teheted, járd körbe azt egy hidegebb napon. Nem lesz nehéz érezni, hogy honnan tör be a hideg (pontosabban hol szökik ki a meleg). Érdemes némi időt és pénzt áldozni az ilyen részek leszigetelésére, ugyanis ezek hatását rögtön érezheted majd otthoni edzéseid során. Íme néhány rész, amit érdemes megvizsgálnod.

 

A garázs ajtaját

Ha otthoni edzőtermedet egy szigetelt ajtajú garázsban rendezted be, akkor szerencséd van – emiatt már nem kell aggódnod. Ha azonban garázsod ajtaja nem több egy fémlemeznél, akkor nem sokat segít majd a helység melegen tartásában. Az első lépés tehát a garázsajtó leszigetelése legyen.

 

Szintén ügyelj az ajtó aljánál lévő résre is. Ha ott már eddig is volt valami szigetelő tömítés, akkor ellenőrizd, hogy nem-e kell kicserélni. Ha eddig egyáltalán nem foglalkoztál ezzel, akkor itt az ideje! Ne hagyd ki az ajtó oldalait és felső élét sem. Gyakran ezeken a részeken találod majd a legnagyobb réseket, ahol a meleg levegő kiszökhet garázsodból. Kérdezz rá egy közel barkácsboltban, hogy milyen anyagot érdemes használnod.

 

Az ablakokat

Még ha kétrétegű, szigetelt ablakaid is vannak, meglepően sok meleg levegőt engedhetnek ki otthoni edzőtermedből. Persze sok garázsnak és szuterénnek egyáltalán nincsenek szigetelt ablakai, de bármi is legyen a helyzet, érdemes ezeket a nyílászárókat műanyag ablaktakaróval letakarni, ami javítja a szigetelésüket.

 

A falakat

Sok garázs és szuterén falai sem szigeteltek, pedig ha szeretnéd melegen tartani otthoni edzőtermedet, akkor ezekre mindenképpen szükséged lesz. Ne sajnáld az időt rá, hogy megfelelően leszigeteld ezeket a falakat. Szintén érdemes egy közeli barkácsboltban megérdeklődni, hogy mit lenne érdemes használnod erre (habár általában az üvegszálas megoldások ajánlottak).

 

Az ajtókat

Amennyiben otthoni edzőtermednek a szabadba, vagy más, nem szigetelt helységekre nyíló ajtói is vannak, természetesen ezeket is érdemes alaposan leszigetelni, különös tekintettel a szélekre.

 

Használj gyertyát

Otthoni edzőtermed légmozgását egy gyertyával is könnyedén ellenőrizheted. Gyújts meg egyet, és lassan sétáld körbe vele a helységet. A gyertya lángja segíthet azonosítani azokat a hideg, huzatos részeket, amiket esetleg kihagytál a szigetelésből. Keresd és old meg ezeket a problémákat termedben.

 

3. Használj fűtést

Ha otthoni edzőtermedet megfelelően leszigetelted, és biztosítottad, hogy a hő ne szökhessen ki belőle, akkor ideje befűteni.

 

Egy jól szigetelt helységet akár egy kisebb fűtőtesttel is kényelmesen felmelegíthetsz. Ez nem csak a levegőt tartja majd melegen, hanem, ha jól helyezed el, akkor felszerelésed sem kihűlten vár majd rád edzőtermedben. Ez nem utolsó szempont, elvégre nem túl kellemes egy jéghideg súlyzórudat emelgetni.

 

Helyezd el tehát úgy a hősugárzót, hogy felszerelésed irányába tolja a meleget.

 

4. Melegíts be egy melegebb helyen

Ha otthoni edzőtermedet (és felszerelésedet) egy hősugárzóval, vagy hasonló berendezéssel tervezed felmelegíteni, akkor ehhez némi időre lesz szükség, valahányszor edzeni szeretnél. Miközben termed melegszik, te is melegítsd be izmaidat otthonod egy melegebb pontján.

 

Ha csak szobabiciklidet vagy futópadodat szeretnéd használni, akkor erre nem feltétlenül lesz szükség, de ha erőedzést tervezel, és emelgetni készülsz, akkor mindenképpen érdemes odafigyelni rá.

 

5. Öltözködj az alkalomhoz illően

A melegebb hónapokban az ember előszeretettel edz minél kevesebb ruhában otthoni termében, azonban amikor az idő hűlni kezd, ez sajnos már nem opció – általában még egy fűtött helységben sem.

 

Érdemes tehát megfelelő sportruhákat szerezni az edzésekhez, amik segíthetnek melegen tartani a gyakorlatok elvégzése közben. Itt nem csak egy jó pár cipőre és nadrágra kell gondolni, ugyanis egy kapucnis felsőre és egy pár meleg zoknira is szükséged lehet a hűvösebb napokon. Minél kényelmesebben tudsz felöltözni, annál szívesebben edzel majd hűvösebb körülmények között.

 

6. Használj kézmelegítőket

A tél legfagyosabb napjain még egy jól szigetelt, fűtött otthoni edzőteremben is problémákat okozhat a hideg. Te talán nem érzed magadon, de a gond rögtön egyértelművé válik, amikor megmarkolod a fagyos súlyzókat. Ettől persze kezeid is hamar kihűlnek, ami könnyedén elveheti a kedved a folytatástól.

 

Érdemes tehát beszerezni néhány kézmelegítőt, amiket bevethetsz a leghidegebb napokon. Helyezz egy-egy ilyen tasakot kapucnis felsőd zsebeibe, és melegítsd velük a kezedet, két sorozat között. Egy másik opció néhányat a súlyzóidra is rakni, hogy azok készek legyenek az emelgetésre, mire elérsz hozzájuk.

 

7. Végső esetben edz inkább bent

Ha minden part szakad, és a hideg elviselhetetlenné válik otthoni edzőtermedben, akkor ne kockáztass egy megfázást, vagy bármilyen hideg okozta sérülést. Ilyen esetben változtass egy kicsit az aznapi edzésterveden, és végezz olyan gyakorlatokat, amiket otthonod egy melegebb helységében is könnyedén végig tudsz csinálni. Egy-egy súlyt bizonyára nem lesz probléma felhozni a garázsból erre az időre.


argep.hu simplepay_hu