Hírek

Miért fontos a sport a gyerekeknek (és miket érdemes űzniük)?

2020.07.29 09:55
Miért fontos a sport a gyerekeknek (és miket érdemes űzniük)?

Az elmúlt évtizedek során sokat változott a világ. A modern technológia soha nem tapasztalt kényelmet hozott az életünkbe, azonban sokan – főleg a fiatalabb korosztály – sajnos általában túlzásba viszik a ezt kényelmet, ami mozgásszegény életmódot eredményez.

Ahogy a gyerkőcök egyre kevesebbet mozognak, úgy egyre súlyosabb veszélyt jelent rájuk a túlsúly és az elhízás, aminek további szövődményei (egyenetlen vérnyomás, cukorbetegség, szívbetegségek, stb.) lehetnek. Ezek a bajok persze nem a modern kor újdonságai, de manapság lényegesen több ilyen esettel találkozhatunk, a mozgásszegény, egészségtelen életmódnak köszönhetően.

 

Az egészséges táplálkozás mellett erre a problémára a rendszeres testmozgás jelenti a megoldást, amit valamilyen sport formájában is el lehet végezni.

 

Szóval miért is fontos a sport a gyerekek számára? Hogyan kerülhetik el a mozgásszegény életmód tüneteit? A következőkben ezekről lesz szó!

 

Miért fontos a sport a gyerekek számára?

Egy kis testmozgásra mindenkinek időt kellene szakítania napi rutinjában, azonban a gyerekek fejlődő szervezetének még fontosabb a rendszeres fizikai aktivitás. Ha sikerül meggyőznöd róla, hogy kezdjen el sportolni, akkor már fiatal korukban hozzászokhatnak a mozgáshoz és kiélvezhetik annak előnyeit. Lássuk, hogy mik ezek!

 

1. Fittség

A fizikai sportok biztosítják, hogy gyermekeid egészségesek és fittek maradjanak. A rendszeres testmozgás erősíti az immunrendszert, fokozott védelmet nyújtva ezzel a leggyakoribb betegségekkel szemben. A kutatások szerint az aktív gyerekek aktív felnőttekké is nőnek fel, tehát a fiatalkori sportok hosszútávú egészségügyi befektetéseknek tekinthetők.

 

2. Közösségi fejlődés

Sportolás során a gyerekek sok más hasonló korú gyerkőccel ismerkedhetnek meg, különösen a csapatban végzett sportágakban. Mindez csapatmunkára tanítja őket, és már fiatalon megtapasztalhatják, hogy milyen fontos is az együttműködés. Egyes gyerekek még vezetői feladatokat is kaphatnak az edzőtől, mint csapatkapitány, ami remek gyakorlás lehet a problémamegoldásra.

 

3. Több önbizalom és önbecsülés

Az jó edzők arra motiválják és ösztönzik tanítványaikat, hogy a lehető legjobb képességük szerint teljesítsenek sportolás közben. Egy-egy megbecsülő megjegyzés vagy dicséret nagyon sokat dobhat a gyerkőcök önbizalmán, akár az edzőtől, akár a szülőtől hallják ezeket. Egy jó edző továbbá építő jellegű kritikával is értékelheti őket, ami (jó tanácsokkal karöltve) szintén csak a fejlődésüket szolgálja majd.

 

4. Jobb iskolai teljesítmény

Az aktív sportok a gyerekek tanulási képességét is javíthatják. Mivel a sportok elszántságot, elkötelezettséget és egy adott célra való koncentrációt követelnek meg tőlük, ezeket iskolai feladataikban is alkalmazhatják, hogy jobban teljesítsenek a padok mögött.

 

5. A szabályok tisztelete

A sportoknak szabályaik vannak, ezért ha gyerkőceid nem hallgatnak rád otthon, segíthet, ha beíratod őket valamire. Egy gyerekek megtanulják követi az edző utasításait, betartani a szabályokat és a feletteseik döntéseit. Mindez sokat segít fegyelmezésükben.

 

6. A feszültség levezetése

A gyerekekre manapság rengeteg stressz hárul, amit előbb-utóbb valahogyan le kell vezetniük. A sportok egészséges alternatívák a veszélyesebb stresszoldó „módszerekre”. Egy jó edző segít a gyerekeknek, hogy felgyülemlett feszültségüket valami pozitívra fordítsák.

 

7. Figyelemelterelés a káros szenvedélyekről

A gyerekeket manapság nehéz távol tartani a rájuk veszélyt jelentő tényezőkről, és sajnos többen már fiatalabb korukban is engednek a dohányzás, a szesz és egyéb káros szenvedélyek csábításának. A sportok remek alternatívát kínálnak ezek helyett, ráadásul egy olyan közösségbe helyezik a gyerekeket, amik inkább támogatják, mint lehúzzák őket.

 

Milyen sportok ideálisak a gyerekek számára?

1. Futball

A futball, vagy „foci” az egyik örök kedvenc a gyerkőcök köreiben. Ezt a sportot akár már 4 évesen is el lehet kezdeni, így előnyeiből már legfiatalabbak is kivehetik a részüket.

 

A futball csapatmunkára, fair playre, fegyelemre és taktikai, stratégiai gondolkodásra nevel, illetve persze temérdek fizikai előnnyel is jár. Az edzések során erősödnek és rugalmasabbá válnak az izmok, fejlődik a gyerekek koordinációs képessége és egyensúlya, illetve remek szív- és érrendszeri tréningben is részesülnek.

 

A focit szervezett keretek között, edzéseken is gyakorolhatja a gyerek, de egy focilabda és egy focikapu beszerzésével otthon is "rúghatjátok a bőrt"!

 

2. Úszás

Az úszás egy végtelenül szórakoztató sport, ami segít legyőzni a gyerekek víztől való félelmét. Mivel nem muszáj csapatban végezni, a gyerekek saját tempójukban sajátíthatják el a vízi testmozgás alapjait.

 

Az úszás erősíti a tüdőt, hiszen kontrolált légzést igényel. A víz ellenállása továbbá erősíti az izmokat is.

 

Az úszásoktatáshoz, gyakorláshoz számtalan hasznos kiegészítő eszközt találtok ITT

 

3. Kerékpározás

A kerékpározás sok gyerek egyik kedvenc szabadidős tevékenysége, amire legtöbbjük nem is feltétlenül tekint sportként. Egyes gyerekeket óriási büszkeséggel tölti el, amikor megtanulják egyedül vezetni biciklijüket, és az első, segítség nélkül tekert méterek után nincs megállás. Manapság temérdek különböző kerékpár kapható, amiket persze kifejezetten gyerekeknek készítettek, így a választék nem lesz probléma.

 

Amellett, hogy a kerékpározás erősíti a gyerekek lábait, koordinációját és állóképességét, a biztonságos tekerés érdekében tisztában kell lenniük az alapvető közlekedési szabályokkal. Mindez odafigyelésre, türelemre és koncentrációra is edzi őket, ha a megannyi fizikai előny nem lenne elég előny! Plusz, a kerékpározás egy olyan sport, amit a család több tagja is végezhet egyszerre, lehetőséget kínálva ezzel az együtt töltött időre.

 

4. Görkorcsolyázás

A görkorcsolyázáshoz nincs szükség többre, mint egy pár jó korira és persze megfelelő védőfelszerelésre. Ha mindez megvan, akkor indulhat az aktív, szórakoztató móka!

 

A kerékpározáshoz hasonlóan a görkorizás is a szabadba invitálja a gyerkőcöket, hogy a friss levegőn sportolhassanak. Mindemellett mozgékonyabbá teszi őket, erősíti az izmaikat, fejleszti a koordinációjukat és az egyensúlyukat, illetve a szívnek és az érrendszernek is jót tesz.

 

5. Kosárlabda

Habár hazánkban nem olyan népszerű, mint a focizás, a kosárlabda egy szintén nagyon aktív sport, ami a gyerekek összes izmát megmozgatja, és persze csapatmunkára is ösztönzi őket.

 

A kosárlabda-edzések során a gyerekek megtanulják irányítani testüket, és a gyors passzok és dobások közben rengeteget fejlődik koordinációjuk, reflexeik és egyensúlyuk is. Egy jó kosárlabdázó izmainak persze jó erőben is kell lenniük, amiről az edzések szintén gondoskodnak majd.

 

A kosárlabdát azonban nem csak edzéseken, csapatsportban űzhetitek, de otthonra is jó ötlet lehet beszerezni egy kosárpalánkot, ami tuti szórakozás a gyerekek számára amellett, hogy mozognak is közben! 

 

6. Futás

A futás egyre nagyobb népszerűségnek örvend, és szerencsére a gyerkőcök is elkezdtek felfigyelni rá. Mivel egy jó pár cipőnél nincs is szükség többre hozzá, bárki futásnak eredhet, hogy megmozgassa testét.

 

A futás összpontosításra és kitartásra neveli az elmét és a testet is, illetve persze a láb izmait és a szívet is erősíti. Rendszeres futás mellett az immunrendszer és a tüdő is megedződik, így a szervezet jobban ellenáll majd a különböző légúti és egyéb megbetegedéseknek.

 

7. Gyaloglás

Habár kevésbé intenzív, mint az itt felsorolt többi sportág, a gyaloglás az egyik legegyszerűbb és a gyerekeknek legegyszerűbben „eladható” fizikai tevékenység.

 

Akárcsak a kerékpározást, a gyaloglást is végezheti együtt a család. Mindemellett persze erősíti a lábakat, és hosszútávon az egyensúlyt, illetve a súlyelosztás szabályozását is fejleszti.

 

8. Torna

A torna egy ritkábban emlegetett sportág, pedig ha valami, akkor ez igazán megmozgatja a gyerekeket.

 

Amellett, hogy rendszeres és átfogó testmozgást kínál nekik, a torna fejleszti a gyerekek egyensúlyérzékét és rugalmasabbá is teszi izmaikat. Ez a sportág fokozott mozgékonyságot követel meg, amibe a gyerekek előbb-utóbb beletanulnak majd.

 

9. Tenisz

A tenisz szintén nem egy sűrűn emlegetett sport, mégis éppen olyan hasznos és szórakoztató lehet a gyerekek számára, mint bármi más ezen a listán.

 

A tenisz gyors, mozgékony sportolókká edzi a gyerkőcöket, akiknek villámgyors reflexekre lesz szüksége, hogy reagálni tudjanak ellenfelük ütéseire. Mindez fejleszti a precíziót, a kéz és a láb koordinációját és az állóképességet is. Természetesen az izmok és a szív sem maradnak ki a jóból.

 

Teniszfelszereléseket, ütőket és labdákat IDE kattintva találsz webáruházunkban. 

 

10. Judo

A judo a népszerűbb önvédelmi/küzdősportok egyike, amit már egészen fiatal kortól elkezdhetnek tanulni a gyerekek.

 

Habár néhányan csak az erőszakot és a verekedést látják benne, ez messze áll a valóságtól. A judo önfegyelemre és összpontosításra neveli a gyerekeket, akik nem mellesleg meg is tanulják megvédeni magukat az edzőtermen kívül. Mint minden küzdősport, a judo is fizikai fittséget igényel, ami az edzések során idővel ki is alakul majd a gyerekekben.

 

 

 

argep.hu simplepay_hu