Hírek

Az edzéseket korlátozó tényezők (és leküzdésük)

2021.06.18 08:22
Az edzéseket korlátozó tényezők (és leküzdésük)

Még ha tudod is, hogy az edzéseknek számtalan előnye van, az első lépést meglepően nehéz lehet megtenni egy egészségesebb élet irányába. Sokan ütköznek akadályokba, amikor edzeni próbálnak, és ez fokozottan vonatkozik azokra, akik valamilyen mentális problémával is küszködnek.

Lássuk tehát, hogy mik ezek az akadályok, és hogy hogyan küzdheted le őket!

 

Kimerültség

Amikor kimerült, depressziós, vagy stresszes vagy, nem tűnik logikus megoldásnak, hogy még jobban kifáraszd magadat. Az igazság azonban az, hogy az edzések pont, hogy energiával töltik fel az embert. Számos tanulmány megállapította már, hogy a rendszeres edzések jelentősen csökkentik a kimerültséget, és fokozzák az ember energiaszintjét.


Tehát ha nagyon fáradt vagy, menj el egy 5 perces sétára. Már az elején érezni fogod, hogy több energiád van, és akár még tovább is folytathatod majd sétádat.

 

Túlterheltség

A stressz vagy a depresszió kellős közepén senki sem szeretne még egy kötelességet vállalni zsúfolt napi teendői mellé – például a rendszeres edzések formájában. Ha gyermekeid vannak, szintén problémát jelenthet találni valakit, aki odafigyel rájuk, míg te edzel.


Azonban ha belátod, hogy az edzés mentális egészséged érdekében is fontos, akkor idővel megtanulsz majd kellő mozgást vinni legsűrűbb hétköznapjaidba is.

 

Reménytelenség

Ha korábban sosem foglalkoztál tested edzésével, akkor még a rendszeres testmozgás gondolata is kényelmetlen lehet. Szoktasd hozzá magadat azzal, hogy minden nap elvégzel néhány kevésbé megterhelő, egyszerű gyakorlatot. Például eleinte csak menj el egy 15-30 perces sétára, és idővel érzed majd, hogy menni fog több is.

 

Demotiváltság

Részben a fenti okokból fakadóan, részben önálló problémaként is felmerülhet a demotiváltság az edzések akadályozó tényezői között. Sokan élik át ezt nap mint nap – bár a szándék meg van, az elhatározás itt a motiváció hiányában elmarad.


Segíts magadon, hogy motivált lehess! Egy jól megválasztott edzési rutin, néhány szép új fitness eszköz amit használhatsz, és egy kitűzött cél ami a szemed előtt lebeg, sokat fog segíteni!

 

Fájdalomérzet

Amennyiben valamilyen egészségügyi probléma tart vissza a mozgástól, vedd fel a kapcsolatodat háziorvosoddal, illetve egy gyógytornásszal. Tested a fájdalommal figyelmeztet arra, hogy valami nincs rendben, ezért nem szabad figyelmen kívül hagyni, de próbáld meg megtenni, ami tőled telik, amikor teheted.


Inkább végezz rövidebb, kevésbé megterhelő edzéseket sűrűbben, mint ritkán, de hosszabb ideig.

 

Hogyan kezdj el edzeni, ha a fentieket tapasztalod?

Sokan még akkor is nehezen veszik rá magukat a rendszeres testmozgásra, ha fizikailag és szellemileg is jó állapotban vannak. A stressz, a szorongás, a depresszió és más mentális problémák miatt azonban még nehezebben születnek meg ezek az elhatározások.


Ez különösen azok számára jelenthet komoly kihívást, akik depresszióval és/vagy szorongással küzdenek, hiszen nem éreznek elég erőt magukban ahhoz, hogy mozogni kezdjenek, és nem szívesen edzenek nyilvános helyen, például egy edzőteremben, vagy a parkban.


Íme néhány tipp, amik segíthetnek legyűrni ezeket az akadályokat!

 

Kezdj apró lépésekkel

Amikor úgy érzed, hogy maga alá nyom a depresszió, vagy a szorongás, és régen, vagy sosem edzettél korábban, akkor fontos, hogy csak realisztikus célokat tűzz ki magad elé. Bizonyára nem leszel képes rögtön minden napodat egy egyórás edzéssel indítani, és nem fogod tudni teljesíteni a jövő hónapban megrendezett maratoni futást sem. Az ilyen célok csak csalódást okoznak majd, amik elveszik azt a kevés motivációdat is. Kezdj apró célokkal és mérföldkövekkel, hogy minden héten legyen némi sikerélményed, ami kellő löketet ad a következő lépéshez!

 

Eddz akkor, amikor a legtöbb energiád van

Egyesek reggel a legenergetikusabbak, míg mások dél körül, mielőtt beállna a délutáni lassulás. Vannak olyanok is, akik hétvégén érzik a legtöbb motivációt és erőt arra, hogy mozogni kezdjenek. Ha a depresszió vagy a szorongás miatt nem tudod rávenni magadat nap közben, hogy gyakorlatokat végezz, akkor keress valami jó zenét, és táncolj rá kedvedre, vagy menj el sétálni egy kicsit, hogy kitisztítsd a gondolataidat.


Ha rendszeresen ráveszed magadat ezekre, idővel egyre több energiád és kedves is lesz még több testmozgáshoz.

 

Csinálj olyasmiket, amiket élvezel

Bármilyen mozgás megteszi, amit szívesen csinálsz. Ha szívesen sétáltatod a kutyádat, vagy tollaslabdázol egy barátoddal, akkor szakíts időt ezekre. Ha úgy érzed, tetszik a kerékpározás, akkor pattanj a nyeregbe, amikor csak teheted.


Ha korábban még nem foglalkoztál aktívan a testmozgással, akkor érdemes több mindent is kipróbálni, hogy kiderítsd, mit élvezel igazán. A kertészkedés és a lakás kitakarítása mind megmozgatják az embert, még ha az utóbbi nem is tartozik az élvezetesebb tevékenységek közé.

 

Csináld kényelmesen

Szerezz olyan sportruhákat, amikben kényelmesen mozoghatsz, és találj olyan helyet edzéseidnek, amiben a gyakorlatokra tudsz koncentrálni. Ez lehet egy közeli vízpart, a kerted, vagy akár egy park is.

 

Ugyan ez vonatkozik a sporteszközökre is! Mindig a Neked megfelelő súlyokkal, kényelmes tornaszőnyeggel, személyre szabott ellenállással dolgozz!

 

Jutalmazd meg magadat

Az edzések már azzal is megjutalmaznak, hogy milyen jól érzed majd magadat tőlük. Azonban ha némi extra motivációra van szükséged, akkor engedj magadnak egy habfürdőt edzésed után, vagy nézz meg plusz egy részt kedvenc sorozatodból, ha időd engedi.

 

Vonj be másokat is

Egy edzőtárs segíthet biztosítani, hogy edzéseid hatékonyak és rendszeresek legyenek. Amikor megígéred másnak, hogy megjelensz majd a megbeszélt helyen, akkor ez egy erős okot ad majd arra, hogy ne lógd el az aznapi edzést. Egy edzőtárssal folyamatosan motiválhatjátok egymást. Ez a valaki lehet egy barátod, egy rokonod, vagy akár párod is.

 

Hogyan vihetsz több mozgást hétköznapjaidba az edzőtermen kívül

Ha szeretnél rendszeresen mozogni, de nem akarsz, vagy nem tudsz bejelentkezni egy edzőterembe, akkor többféleképpen is megadhatod testednek, amire szüksége van. Ehhez a testmozgást életstílusod szerves részévé kell, hogy tedd, és nem pedig egy külön feladatként kell tekintened rá.


Nézd meg teendőid listáját, és próbáld megtervezni, hogy hogyan vihetnél némi extra mozgást a napodba.

 

Mozogj otthonodban

Takarítsd ki egy szobádat, mosd le az autót, gondozd a kerti növényeket, nyírd le a füvet, söpörj fel, stb.

 

Vigyél némi mozgást munkádba és utazásaidba

Ha teheted, gyalog, vagy kerékpárral menj inkább a munkahelyi megbeszélésekre ahelyett, hogy autóznál, vagy tömegközlekednél. Reggelente szállj le egy megállóval előbb a buszról, hogy annyival többet mozogj – ez segít majd felébredni is. Keress távolabbi parkolóhelyet a munkahelyedtől, hogy ezzel is több sétára késztesd magadat. Az épületben a lift helyett válaszd a lépcsőt, és így tovább.

 

Csinálj családi programot a mozgásból

Amíg a gyerekek edzenek, fuss egy kört a pálya körül, vagy sétálj egyet a közelben. Hétvégente menjetek el családi túrákra, vagy biciklizzetek egyet a közeli utcákban. Csatlakozz a gyerekek futkározós, fogócskás játékaihoz, és így tovább.

argep.hu simplepay_hu